Klinika Stomatologjike
 ParaDent Prishtine

Dham me t'ba rahat, te stomatologu i buzeqeshjes tuaj, Paradent 044175657

Bio Mimetic

Risi nga stomatologjia dhe shendeti oral

 view:  full / summary

Stomatologjia bio mimetike

Posted on July 21, 2018 at 9:25 AM Comments comments (2)

Qka tu kan nxi dhamt - a ki hanger qymyr?

Posted on September 27, 2013 at 8:45 AM Comments comments (0)

Qe nje rast per Kosoven:

http://www.usnews.com/opinion/blogs/world-report/2013/07/22/the-war-on-coal-in-kosovo-and-the-world-bank

Edhe per (mos) me u cudite paska precedente d.m.th. nuk esht rast sui generis as ky!

Nese mundeni me ja qellu prej ckafit po behen dhamt e ri

Posted on September 24, 2013 at 9:15 AM Comments comments (0)

Plakat e kane dite, po jo krejt si gjithmone.


Ka gjasa qe qelizat staminale qe gjenden ne urine nje dite te shfrytezohen edhe per disa dhembe te ri!

qe linku mos besofshi:

www.naturalnews.com/041522_stem_cells_urine_tooth_regeneration.html

p.s. me ni qosh te vogel te dhembi ka me shkru mejd in chajna /

Pasta me e re per higjiene orale me kakao

Posted on April 21, 2012 at 7:45 AM Comments comments (1)

Nje çokollatë plot sheqer nuk mund të jetë zgjidhja më e mirë për dhëmbë të shëndetshëm. Por, një kompani në Luiziana është duke marrë qëndrimin se jo të gjitha cokolatat janë të demshme.

 

Theodent ka prezantuar produktin e ri dentar që përmban një ekstrakt te kakaos dhe minerale të tjera që zhvilluesit thonë se forcon smaltin e dhëmbit...

 


Sa bindese eshte kjo apologji per ndaljen e eksperimenteve me virusin e gripit te shpezeve??

Posted on January 31, 2012 at 10:20 AM Comments comments (0)

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/482153a.html


Nese e lexon deri ne fund ket artikull po duket qe situata esht sikur ka qene para shfaqjes se sides apo e kam gabim :roll:

Preventiva - sulmi me i mire?

Posted on January 13, 2012 at 9:10 AM Comments comments (1)

Shëndeti oral shpesh është lënë pas dore, por është pjesë esenciale...

http://paradent.webs.com/parandalimi.htm

Te panjohurat e panjohura - thenia me e famshme qe iu atribuua Donald Rumsfeld-it

Posted on December 12, 2011 at 5:20 PM Comments comments (0)

Nje flaje e urte kineze thote:Jetofshim ne kohe interesante!
- si duket e kan pase per kohet tona se po ju ecen mire...per dallim prej pjeses tjeter te botes qe po mundohet me e gjete thelbin e problemit.


Ose fjala e urte qe e ka lane ni rahmetli: ni dreq i madh o ktu!!!

Me ne fund ura me elastike prej zirkonit

Posted on November 10, 2011 at 5:10 PM Comments comments (0)

Si material shume biokompatibil dhe estetik zirkoni ka perparesi te dukshme ndaj urave konvencionale prej metal - porcelanit.

Me risite e fundit te teknologjise se perpunimit te zirkonit qe mundesojne force te lakueshmerise qe kalon 1000 Mpa ne krahasim me porcelanet tjera qe kane 200 - 600 Mpa mund te bejme ura anesore te qendrueshme ndaj forcave pertypese (te cilat arrijne deri 70 kg per cm2! Perparesi tjera jane: 0% porozitet, rezistence ndaj korrozionit dhe stabilitieti me i larte ne kushtet qe mbreterojne ne zgavren e gojes.

Me kenaqesi mund te themi qe keto materiale jemi duke i perdorur ne kliniken tone dhe kemi rezultate te mrekullueshme.Vaksina perfundimtare kunder gripit

Posted on November 4, 2011 at 4:30 AM Comments comments (0)

Dy kompani bioteknologjike, nje e izraelit dhe tjetra e britanise jane ne rruge per zhvillimin e vaksines se fundit qe do ti njohe te gjitha ndryshimet e ardhshme te shtameve. 

A ju kujtohen keto foto?

Nese H1N1 edhe H5N1 ndryshojne menyren e ngjitjes dhe mesojne si te kalojne prej njeriut ne njeri ato mund ti ndale vetem nje vaksine efikase. Prandaj eshte me rendesi qe zhvilluesit e vaksinave tia kene qelluar se cili shtam e ka ndryshuar strukturen se keshtu i ben vaksinat te vlefshme.

Deri atehere - i kemi keto - ndoshta e kan pru edhe vaksinen permes sprejit.

http://www.cdc.gov/flu/about/qa/fluvaccine.htm


E ka be te veten - si te jesh pjese e zgjidhjes

Posted on November 25, 2010 at 3:55 AM Comments comments (0)

'Local convenience stores had problems with teenagers "hanging out" in their parking lots. The stores wanted teens' business, but not the fights and drug-dealing that sometimes accompany late-night loitering. An influence expert recommended that store owners purchase several samples of a certain kind of music, and play that music through loudspeakers in the parking lot. Upon hearing the music, the teenagers voluntarily left--and stayed away from--the parking lot. The music did not affect sales to teenagers, however, as music was not played inside the stores.'


The performer? Frank Sinatra!

 Rss_feed